Tanie latanie   Loty do Berlin Loty do Berlina (Niemcy) w promocyjnej cenie

 
Loty do Berlina z Warszawy
od 389zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-14
Wylot: 2015-02-09 - 2015-07-31
Linie lotnicze SAS Scandinavian Airlines
SAS Scandinavian Airlines

 
Loty do Berlina z Warszawy
od 389zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-14
Wylot: 2015-02-09 - 2015-07-31
Linie lotnicze SAS Scandinavian Airlines
SAS Scandinavian Airlines

 
Loty do Berlina z Krakowa
od 229zł
Wykup: 2015-01-13 - 2015-02-28
Wylot: 2015-01-13 - 2015-06-30
Linie lotnicze Germanwings
Germanwings

Informacje: Berlin

Berlin nocą

Berlin to stolica oraz największe miasto Republiki Federalnej Niemiec. Leży ono w północno- wschodniej części kraju, nad rzeką Sprewą i Hawelą oraz ich dopływami. Od granicy Polski miasto to dzieli około 90 km.

Pod wieloma względami Berlin jest bardzo zróżnicowanym miastem. Zauważyć to można zarówno na płaszczyźnie demograficznej, jak i kulturalnej, ekonomicznej czy geograficznej. Jest to wynik dawnego podziału stolicy na Berlin Wschodni oraz Zachodni, a także obecnego zróżnicowania etnicznego w mieście.

Stolica Niemiec to ważny ośrodek przemysłowy i gospodarczy w kraju, a także na świecie. Miasto posiada doskonałe warunki do dalszego rozwijania przemysłu elektrotechnicznego, elektronicznego, maszynowego, metalowego, samochodowego oraz środków transportu. Oprócz tego rozwijany jest tam przemysł poligraficzny, chemiczny, spożywczy i farmaceutyczny.

  • Czas letni: jak w Polsce
  • Czas zimowy: jak w Polsce

Berlin to przede wszystkim miasto bogatej historii, nie tylko tej niechlubnej. Ale nawet i z tego powodu warto odwiedzić tę europejską stolicę, bowiem nosi ona ślady wydarzeń, które uczyniły znany nam świat takim, jaki jest obecnie.

W wolnym czasie na pewno powinno się zobaczyć Bramę Branderburską, która jest charakterystycznym punktem miasta. Wzniesiona została w czasie wojny siedmioletniej, a w kolejnych wiekach ulegała zniszczeniom aż do 1956 roku, kiedy to została zrekonstruowana. W obecnych czasach zamknięta jest dla ruchu samochodowego, bez obaw więc i we względnym spokoju podziwiać można liczne posągi, rzeźby i płaskorzeźby zdobiące tę budowlę. Pośród gwaru i hałasu tego wielkiego miasta na chwilę wytchnienia i medytacji pozwala Pokój Ciszy.

Innym wartym zobaczenia berlińskim zabytkiem jest Czerwony Ratusz, który powstał w 2. połowie XIX wieku. Jest to nie tylko przepiękny zabytek, ale i obecna siedziba władz miasta. Nazwa budynku pochodzi od koloru cegły, z którego został wzniesiony. Ratusz zbudowany jest w stylu północnowłoskiego późnego renesansu.

Będąc w Berlinie nie powinno się przegapić zwiedzenia Zamku Bellevue (Schloss Bellevue). W dzisiejszych czasach pełni on funkcję siedziby prezydenta Niemiec. W przeszłości zamek był rezydencją książąt i królów pruskich. Jego budowę zakończono w 1786 roku, a w 2005 r. został gruntownie odbudowany i odrestaurowany.

Gmach parlamentu (Reichstagsgebäude) to kolejna „polityczna” budowla, którą powinno się odwiedzić będąc w niemieckiej stolicy. Parlament mieści się w neorenesansowym budynku, który wybudowano w latach 1884 - 1894. Początkowo w jego miejscu znajdował się parlament II Rzeszy Niemieckiej, później (1919-1933) Republiki Weimarskiej. Współcześnie jest nie tylko siedzibą parlamentu, ale i Zgromadzenia Narodowego, które co 5 lat wybiera prezydenta.

Niemalże obowiązkowym klasykiem turystycznym jest Mur berliński. Był to system umocnień liczący sobie 156 km długości, który na wiele lat podzielił miasto na część wschodnią i zachodnią. Mimo tego, że zburzenie muru, które nastąpiło w pamiętnym 1989 roku zapoczątkowało proces połączenia zarówno Niemiec, jak i samego Berlina, to jednak skutki podziału są w dalszym ciągu odczuwalne. W dzisiejszych czasach można zobaczyć zaledwie trzy oryginalne fragmentu muru (często mylone z fragmentami dodatkowych umocnień).

Berlin jest także miastem pełnym muzeów, które upamiętniają jego udział w historii oraz sztuce. Zobaczyć tu można eksponaty w takich muzeach jak np. Muzeum im. Bodego (kolekcja malarstwa, rzeźby z kości słoniowej, sztuki bizantyjskiej, dział numizmatyczny, starożytna architektura i hellenistyczna rzeźba, a najsłynniejszy eksponat to zrekonstruowany Ołtarz Pergamoński), Stara Galeria Narodowa (przed znajduje się posąg konny cesarza Fryderyka Wilhelma IV, a w galerii podziwiać można wystawy rzeźby klasycystycznej, prace niemieckich realistów i impresjonistów oraz dzieła klasycystyczne i pochodzące z doby romantyzmu), Muzeum Historii Naturalnej (pierwsze państwowe muzeum na świecie, ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych, m.in. największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx).

Inne ciekawe i warte zobaczenia miejsca w Berlinie to chociażby Alexanderplatz (plac Aleksandra). Jest to najważniejszy plac i węzeł komunikacyjny w we wschodniej części miasta. Jego nazwa związana jest z imperatorem Rosji, Aleksanderm I.

Turyści chętnie odwiedzają także Wieżę Telewizyjną wzniesioną w latach 1965 – 1969. Po montażu nowej anteny ma ona wyoskość 368 m. Na 203,8 metrze w samym środku kuli znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta. 4 metry wyżej można zjeść pyszny posiłek w restauracji mieszczącej się na obrotowej platformie. Wieża telewizyjna jest najwyższą budowlą w całym kraju. Co roku zwiedza ją około miliona odwiedzających.

Również miłośnicy sportu znajdą w Berlinie miejsca, które z pewnością będą chcieli zobaczyć. W stolicy swoją siedzibę mają takie kluby sportowe jak FC Union Berlin, Dynamo Berlin, Hertha Berlin, czwartoligowy Tennis Borussia Berlin oraz Viktoria Berlin. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się również nierankingowane imprezy z cyklu World Series of Snooker.

Berlin jest jednym z miast, które tętnią życiem niemalże przez całą dobę. Nocą znaleźć tu można wiele miejsc, w których mieszkańcy oraz przyjezdni bawią się lub po prostu spędzają spokojnie czas przy alkoholu, jedzeniu i muzyce. Wybierać można spośród mnóstwa kawiarni, barów, pubów, restauracji, klubów i dyskotek. Z tych ostatnich najbardziej znane i najchętniej odwiedzane są Discothek Speicher, ritzClub im Postbahnhof, Diskothek Annabell\'s Club, DISKOTHEK Las Vegas czy Discothek Halli-Galli. Najbardziej popularne kluby to Oxymoron, Soda Club, Watergate i 2BE Club.

Berlińskie restauracje oferują dania kuchni światowej (w tym również polskiej) oraz te typowo niemieckie. W menu tych ostatnich znaleźć można takie potrawy jak np. dania z ryb i owoców morza, wyśmienite dania mięsne w zawiesistych, gęstych sosach, golonki, pieczenie wołowe i wieprzowe, a do tego przepyszne knedle, pierogi, pyzy i kluski.Aby skosztować typowej niemieckiej kuchni, warto poprosić w restauracji np. o Matjestopf (czyli młode, solone śledzie z cebulką w śmietanie), Reibekuchen (placki ziemniaczane podawane na słodko lub na ostro), Maultaschen (czyli kwadratowe pierogi z wytrawnym, mięsnym nadzieniem), Kartoffelsuppe (całkiem swojska kartoflanka z majerankiem i smażoną kiełbasą), Leberknodelsuppe (to bawarski bulion podawany z wątrobianymi klopsikami), a na deser obowiązkowo Schwarzwälder Kirschtorte (czyli słynny tort czekoladowy przekładany bitą śmietaną z wiśniami).Wśród napoi zdecydowanie główną rolę odgrywa piwo, które w niemieckich knajpach oraz restauracjach leje się strumieniami. Najchętniej odwiedzane berlińskie restauracje to Restauracja Alt – Krakau, Cafe Peter – Berlin, Künstlerklause (Gaststätte), Akropolis (Griechisches Restaurant) czy Restaurant Xantener Eck.


Lotniska w Berlin

  • Port Lotniczy Berlin Schöenefeld położony jest w odległości 22 km od centrum niemieckiej stolicy
  • Port Lotniczy Berlin Brandenburgia to lotnisko, które budowane jest w okolicy portu Berlin Schöenefeld
  • Port Lotniczy Berlin Tegel mieści się 8 km od centrum miasta, na terenie dawnego Berlina Zachodniego
  • Port Lotniczy Berlin-Tempelhof to lotnisko, które do 2008 roku obsługiwało stolicę Niemiec znajdowało się w odległości 4 km od ścisłego centrum Berlina

Wymagane dokumenty Berlin

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Federalnej Niemiec do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.


Ambasada w Berlin

AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

w Republice Federalnej Niemiec

Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin-Grunewald

Centrala telefoniczna: (+49 30) 223130

Fax: (+49 30) 22313155

e-mail: berlin.amb.sekretariat@msz.gov.plAktualności

Chorwacja z Berlina za 398 zł (długi weekend w sierpniu)
Plaża Pula Majowy długi weekend już za nami, czas zaplanować następny. Proponujmy Chorwację z Berlina za 398 zł. Termin obejmuje długi weekend w sierpniu.