Tanie latanie   Loty do Monachium Loty do Monachium (Niemcy) w promocyjnej cenie

 
Loty do Monachium z Warszawy
od 389zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-14
Wylot: 2015-02-09 - 2015-07-31
Linie lotnicze SAS Scandinavian Airlines
SAS Scandinavian Airlines

 
Loty do Monachium z Warszawy
od 389zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-14
Wylot: 2015-02-09 - 2015-07-31
Linie lotnicze SAS Scandinavian Airlines
SAS Scandinavian Airlines

 
Loty do Monachium z Warszawy
od 399zł
Wykup: 2015-02-20 - 2015-03-31
Wylot: 2015-05-01 - 2015-12-31
Linie lotnicze LOT
LOT

 
Loty do Monachium z Warszawy
od 897zł
Wykup: 2015-02-09 - 2015-03-05
Wylot: 2015-02-09 - 2015-12-31
Linie lotnicze Austrian Airlines
Austrian Airlines

Informacje: Monachium

Plac Mariacki w Monachium

Monachium jest miastem leżącym w południowej części Niemiec, na Wyżynie Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Pełni ono funkcję stolicy Bawarii oraz rejencji Górna Bawaria.

W mieście znajduje się siedziba Stowarzyszenia Krajowego Technisches Hilfswerk , Federalnego Trybunału Finansowego, a także siedziba Towarzystwa Maxa Plancka, które zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową na terenie kraju oraz Europy.

Monachium to także najważniejszy w tej części kraju ośrodek kulturalno-naukowy oraz gospodarczy.

Stolica Bawarii potrafi naprawdę oczarować przepiękną architekturą oraz zielenią w mieście.

  • Czas letni: jak w Polsce
  • Czas zimowy: jak w Polsce

Czas wolny Monachium

Najbardziej rozpoznawalnym monachijskim zabytkiem jest bez wątpienia Frauenkirche, czyli Kościół Najświętszej Maryi Panny wzniesiony na miejscu XIII-wiecznej kaplicy. Wiele osób może kojarzyć tę budowlę dzięki jej charakterystycznym bliźniaczym 99-metrowym wieżom, które przykryte są kopułami z miedzi. Są one doskonałym punktem obserwacyjnym, z którego rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Kościół jest najważniejszą świątynią w Monachium, pełni także funkcję kościoła katedralnego.

Kolejną budowlą, którą warto odwiedzić przebywając w Monachium są słynne Trzy Bramy: Isartor, Sendlinger Tor i Karlstor. Pierwsza z nich jest wschodnią bramą miejską wywodzącą swoją nazwę od miejscowej rzeki. Brama jest fragmentem średniowiecznych fortyfikacji. Sendlinger Tor mieści się w południowym obszarze Monachium, u wylotu Sendlinger Strasse. Swego czasu pełniła istotną funkcję w średniowiecznym systemie obronnym miasta. Trzecia brama została odnowiona po II wojnie światowej. Prowadzi ona do pałacu Karola.

W centrum miasta, przy Marienplatz mieści się Nowy Ratusz. By można było go wybudować, zburzono aż 24 kamienice. Ratusz wybudowany został w stylu neogotyckim. Na jego wieży zamontowano 43 dzwony i mechanizm zegarowy, który pod względem wielkości zajmuje czwarte miejsce w światowym rankingu.

Budynek Starego Ratusza można podziwiać w sąsiedztwie Nowego. Powstał on na miejscu ratusza pochodzącego z XIV wieku, a swój obecny wygląd uzyskał w 1480 roku. W dzisiejszych czasach znajduje się w nim muzeum zabawek.

Niezwykle urokliwym monachijskim budynkiem jest także dawna rezydencja królów Bawarii, czyli Residenz. Złożona jest z dwóch zespołów budowli czterokondygnacyjnych, które umieszczone są naokoło dziesięciu zamkniętych lub półotwartych dziedzińców. Budowle te są reprezentantami różnych stylów architektonicznych (np. renesans, rokoko, barok, klasycyzm). Obecnie w budynkach mieszczą się głównie muzea, choć Rezydencja pełni też funkcje reprezentacyjne i kulturalne.

Obiekty, które warto odwiedzić poza wymienionymi wyżej to np. zbiór średniowiecznych budowli o wdzięcznej nazwie Stary Dwór, Kościół św. Piotra, a także, a może przede wszystkim Ogród Angielski będący największym parkiem śródmiejskim na Starym Kontynencie.

Kibice piłki nożnej nie powinni przegapić wizyty na stadionie piłkarskim drużyny Bayern Monachium.

Niemałą ciekawostkę dla odwiedzających stanowi również Miasteczko Filmowe Bavaria będące jednym z największych tego typu obiektów w Niemczech. Jedną z atrakcji cieszących się największą popularnością są pokazy kaskaderskie.

W wolnej chwili warto także wybrać się do Ogrodu Botanicznego Monachium-Nymphenburg, który należy do największych na świecie. Funkcjonuje on od 1809 roku i od tej pory zgromadził blisko 14 tys. gatunków rośli.

Miłośnicy piwa poza zwiedzaniem monachijskich pubów i knajp powinni koniecznie wybrać się do Browaru Erdinger Weißbräu. Można w nim obejrzeć proces produkcji piwa oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym trunku. Piwa z całą pewnością będzie można napić się także w jednym z monachijskich browarów, ogródków i piwiarni. Te najchętniej odwiedzane to np. Augustiner, Hacker-Pschorr, Lowenbrau, Paulaner-Thomasbrau, Spaten-Franziskaner oraz Hofbrau. Największym europejskim ogródkiem piwnym jest Hirschgarten. Młodzież oraz studenci najczęściej spędzają czas w lokalu przy Kleinhesselohe 3.

Miłośnicy tego popularnego trunku powinni wybrać się do Monachium w październiku, kiedy to mogą trafić na trwający kilkanaście dni słynny na cały świat festiwal piwa – Oktoberfest, który w mieście odbywa się już od blisko 200 lat. Na każdej z takich imprez miliony ludzi wypijają ponad 5 milionów litrów piwa. Niemniejszą atrakcję stanowią kelnerki ubrane w tradycyjne stroje.

Oprócz piwa dobrą zabawę i muzykę serwuje się również w miejscowych klubach i dyskotekach, których w mieście nie brakuje. Życie nocne zaczyna się tu wczesnym wieczorem i trwa do białego rana. Nocą po ulicach spacerują tłumy miejscowych oraz turystów przemieszczających się z jednej imprezy na kolejną.


Lotniska w Monachium

Port Lotniczy Monachium znajduje się w odległości 28 km na północny wschód od centrum stolicy Bawarii.


Wymagane dokumenty Monachium

Obywatele Polski podlegają prawu do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem, który daje możliwość do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Federalnej Niemiec do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.


Ambasada w Monachium

Konsulat Generalny RP w Monachium

Ismaninger Straße 62 a, 81675 München

tel.: (0 049 89) 4186080, 4709216

fax.: 471-318

e-mail: konsulat.muenchen@botschaft-polen.de

info.muenchen@wirtschaft-polen.de