Tanie latanie   Loty do Trondheim Loty do Trondheim (Norwegia) w promocyjnej cenie

 
Loty do Trondheim z Gdańska
od 39zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

 
Loty do Trondheim z Gdańska
od 39zł
Wykup: 2015-01-03 - 2015-02-28
Wylot: 2015-02-01 - 2015-06-15
Linie lotnicze Wizzair
Wizzair

Informacje: Trondheim

panorama Trondheim

Trondheim to stare miasto położone w zachodniej części Norwegii na malowniczych górzystych terenach poprzecinanych fiordami. Znane jest głównie z tamtejszego Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, jednak można tam zobaczyć również wiele wspaniałych zabytków, które pamiętają najstarsze dzieje tej miejscowości. Odbywają się tam także liczne festiwale, które przyciągają turystów z całej Europy. Zobaczymy tam interesujące ekspozycje w muzeach oraz zapoznamy się z norweską kulturą oraz tradycjami. Jeżeli nigdy nie byliśmy w tym skandynawskim kraju, to z pewnością warto pojechać do Trondheim, ponieważ czeka tam na nas mnóstwo atrakcji i wrócimy stamtąd zadowoleni i z miłymi wspomnieniami.

Miasto to położone jest nad rzeką Nidelva w pobliżu fiordu Trondheimsfjorden, co gwarantuje również niezapomniane widoki, gdy będziemy chcieli wybrać się na wycieczkę poza miasto. Dzięki swojemu położeniu tamtejszy port od lat sprawia, że Trondheim jest również ważnym węzłem komunikacyjnym wraz z okolicznym lotniskiem oraz autostradami, które się tam krzyżują.

Klimat w tej części Norwegii odznacza się zróżnicowanymi temperaturami, jednak nie są one bardzo niskie, gdyż miasto chronione jest przez mroźnymi wiatrami. Latem, w okresie od czerwca do sierpnia temperatury najczęściej wskazują na 20 stopni Celsjusza. Wiosny i jesienie są przeważnie chłodne, a słupek rtęci spada do zera stopni i często pojawiają się przymrozki oraz opady deszczu i śniegu. Zimy są mroźne, a średnio termometry wskazują tam około -5 stopni Celsjusza. Jeżeli zatem zamierzamy pojechać do Trondheim, aby zwiedzić to urocze miasto, to wybierajmy okres letni, gdy nie będziemy musieli przejmować się brzydką pogodą. W czasie przesilenia letniego słońce wschodzi tam wczesną nocą oraz zachodzi przed północą, co powoduje, że podczas nocy nie ma ciemności. Z kolei w okresie przesilenia zimowego w mieście nie ma zbyt dużo światła, gdyż słońce pojawia się nad horyzontem jedynie na kilka godzin, więc warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu swojej podróży.

Trondheim od lat zasiedlane było przez Norwegów i było siedzibą ich królów. W XIII wieku otrzymało miano stolicy państwa i przez długi czas mieściły się tam urzędy, a także był to ważny ośrodek religijny. Wielokrotnie miasto padało ofiarą pożarów i to głównie im zawdzięcza swój obecny unikalny wygląd. Dzisiaj Trondheim to także ważne centrum administracyjne, ale także mieści się tam stocznia oraz port rybacki, a samo miasto słynie z produkcji i eksportu ryb. Oprócz tego często odbywają się tam zimowe zawody sportowe, w tym skoki narciarskie.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest gotycka katedra Nidaros, czyli Nidarosdomen. Została ona wzniesiona w XIII wieku i jest największą w tej części Skandynawii świątynią, gdzie pochowany jest też król Norwegii Olaf II, który wprowadził do kraju chrześcijaństwo. Jej fasadę zdobi 57 rzeźb świętych i apostołów. Oprócz niej warto zobaczyć fortecę Kristiansten festning, przespacerować się po starówce Bakklandet oraz XVII-wiecznym moście Gamle Bybro i zobaczyć ciekawe drewniane pałace rozrzucone po całym terenie miasta.